1. Hemsida
  2. Nyheter
  3. Finserve Chelverton Global Technology Fund – mars 2025

Finserve Chelverton Global Technology Fund – mars 2025

Ännu en volatil månad för marknaden då tullar och handelskrigshot kvarstod (och har helt klart haft en ytterligare betydande inverkan på marknaden och tekniken hittills i april). Teknikaktier fortsatte att falla ytterligare i mars och vi såg en betydande tillbakagång i särskilt Nvidia, den största positionen i portföljen. Det stod i motsats till vad vi såg som en extremt stark uppvisning på Nvidias årliga utvecklarkonferens, GTC, där dess teknologiledarskap och mjukvarufördelar betonades.

Mars är en lugnare månad för företagsresultat, men datapunkter för leveranskedjan vi har sett – inklusive utnyttjande av AI-chip, vakansgrad för datacenter och minnesprissättning är fortfarande stark och tyder på att efterfrågan fortsätter att överträffa utbudet.

Bilder med GPT från OpenAI var kanske den mest virala lanseringen sedan själva ChatGPT i november 2022 och efterfrågan var så stor att företaget begränsade den nya modellen till betalda användare och begränsade till och med deras användning. OpenAI-vd:n Sam Altman fortsatte att kommentera att företaget led av GPU-brist. Ur ett tekniskt/portföljperspektiv fortsätter vi att tro att applikationer och användningsområden för AI kommer att utvecklas. Lanseringen av bilder med GPT visar att modeller ständigt utvecklas och blir mer exakta – vilket öppnar upp för många fler verkliga användningsområden Det är viktigt att komma ihåg att även om de modeller vi ser just nu långt ifrån kan ersätta människor, är de modeller vi ser nu också de värsta de någonsin kommer att vara framöver.

Portföljen fortsätter att vara positionsvägd mot företag som vi tror kan stärka den högsta avkastningen genom cykeln – växande kassaflöden och återinvestera till hög avkastning. I grunden tror vi fortfarande att de företag vi äger kommer att göra det på sikt – trots tariffer.

Läs mer